Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jak się wykonuje świadectwo energetyczne

0
28

Właściciele domów i mieszkań mają liczne obowiązki. Od niedawna jeden z nich to wykonanie świadectwa energetycznego. Świadectwo energetyczne jest dokumentem, jaki dokładnie określa, jakie jest zapotrzebowanie na energię, wiążące się z codziennym użytkowaniem budynku. Przede wszystkim to dotyczy ogrzewania i wentylacji, ale też oświetlenia czy podgrzewania wody użytkowej.

Nasze przepisy wiążące się z koniecznością robienia takich świadectw są oparte na unijnych przepisach, i nasze krajowe prawodawstwo jest dostosowane do nich. Obecnie takimi certyfikatami muszą dysponować wszystkie budynku, które postawione zostały po roku 2009, oczywiście każdy nowy również podlega temu obowiązkowi. Jeśli będzie chodzić o starsze budynki, to właściciel zrobić będzie musiał świadectwo tylko wówczas, gdy zamierza swoją nieruchomość sprzedać albo wynająć. Ale dużo będzie wskazywać na to, że za pewien okres czasu wszystkie obiekty będą musiały taki dokument posiadać, gdyż przepisy wyraźnie zaczynają iść w taką stronę.

Aktualnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do wykonania, gdyż na naszym rynku funkcjonuje wielu specjalistów, którzy się tym zajmują. Ceny za nie rozpoczynają się od kilkuset złotych za niewielki garaż czy mieszkanie, a mogą się skończyć nawet na paru tysiącach przy większych, wielorodzinnych budynkach. Pamiętać też należy, że jeżeli ktoś zaniedba sobie wyrobienie certyfikatu, to może być narażony na karę. A ta wcale nie jest mała, bo wynieść może nawet 5 tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz