Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jak powinien wyglądać smart dom przyszłości?

0
139

Domy zarówno energooszczędne, jak oraz tak oznaczane pasywne mają stowarzyszone zadanie – maksymalne oszczędzanie energii w czasie ich użytkowania. Oba te typy domów mają w takim razie w sobie bardzo dużo podobieństw i wspólnych cech, jak chociażby rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, w zależności od kierunków świata, jak też przeszklenie perfekcyjne ściany południowej budynku. Jednakże mają i parę cech odrębnych: domy energooszczędne mogą posiadać dach wielospadowy, tudzież domy pasywne mogą mieć dach tylko jedno bądź dwuspadowy.

W domach pasywnych następuje kompletne zamknięcie przeszkleń w ścianie i dachu od strony północnej, natomiast w domach energooszczędnych przeszklenia tego rodzaju są dopuszczalne, jakkolwiek zredukowane do minimum. Domy energooszczędne mają właściwy współczynnik przenikania ciepła, nie powinien on być większy aniżeli 0,2 W/(m2K), natomiast w domach z rodzaju pasywnych współczynnik ten jest jeszcze bez mała dwukrotnie niższy. Odnośnie wentylacji też są różnice w obu typach domów, w energooszczędnych sprawność odzysku ciepła oscyluje w granicach 70 procent, tudzież w domach pasywnych jest jeszcze większy, bowiem aż 80 procent.

W dobie kryzysu energetycznego, co jednoczy się chociażby z drożejącą coraz bardziej energią i powolnym wyczerpywaniem się kopalin energetycznych na całym świecie, architekci oraz budowniczowie domów projektują coraz to oryginalne technologie i rozwiązania, mające za zadanie zminimalizowanie strat energii cieplnej. Zgodnie w następstwie tego z tymi założeniami domy przyszłości to będą naturalnie domy w najwyższym stopniu energooszczędne, naturalnie zasilane tylko energią odnawialną, jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła, wspomagane źródłami energii proekologicznej. Dobrą opcją są inteligentne domy – inteligentny dom urządzenia. Takie mieszkania będą przeszklone od południowej, żeby maksymalizować pobranie ciepła słonecznego, od południowej będą także zlokalizowane takie pomieszczenia jak jadalnia czy pokój dzienny, tudzież od północnej garaż, spiżarka i pozostałe pomieszczenia gospodarcze, niewymagające ogromnego źródła ciepła do działania.

Kształt domu również będzie jak najprostszy, by zminimalizować powierzchnie ścian czy dachu, skąd przecież ucieka największa ilość ciepła. Zostanie zminimalizowana ilość mostków termicznych – a wobec tego miejsc, gdzie ciepło bezpowrotnie znika, za to wentylacja będzie rozwinięta w sposób nienaganny, zapewniając sprawność odzyskiwania ciepła nawet na poziomie 80 procent.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz