Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Tradycje Bożego Narodzenia – dlaczego dzielimy się opłatkami

0
41

Okres Bożego Narodzenia to mnóstwo tradycji i zwyczajów, jakie są z nami od lat. Dużo osób nie wyobraża sobie zupełnie wigilii bez dzielenia się opłatkami, i faktycznie we wszystkich domach te białe kawałeczki chleba się pojawiają. Bo przecież oplatki to nic innego jak mąka zmieszana z wodą, a później krótko wypieczona w gorącym piecu.

Znaczenie opłatka jest bardzo duże, a jego spożywanie zaczęło się już w początkowym okresie chrześcijaństwa. To wtedy właśnie opłatek stał się symbolem duchowej komunii, zaczęto go też zabierać do domów dla osób, jakie nie mogły z różnych przyczyn uczestniczyć w nabożeństwie.

Z upływem lat opłatek się też stał symbolem wigilijnego pojednania, co ciekawe nie tylko w naszym kraju, lecz również innych. Zwyczaj łamania się opłatkiem jest bowiem praktykowany również na Słowacji, w Czechach czy we Włoszech. Produkcja opłatków jest stosunkowo prosta, bowiem są one złożone jedynie z dwóch składników, czyli mąki i wody.

Po dobrym wymieszaniu masy ta prasowana jest następnie na cieniutkie płaty i wypiekana przez kilka minut w piecu. Następnie płaty te są przycinane, pakowane i przesyłane do kościołów i sklepów. Typowe opłatki na święta mają kolor biały, i właśnie takie pojawiają się na naszych stołach, ale dostać je też można w różnych kolorach, przeznaczone dla zwierząt. Niejednokrotnie tłoczy się na opłatkach rozmaite motywy, wykonuje się to przy pomocy odpowiednich matryc. Motywy te przeważnie mają wymiar religijny, ale też spotyka się świeckie, przykładowo zamki, pałace czy rośliny.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz