Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Zapobieganie ciąży bez hormonów

1
88

Z różnych powodów niektóre kobiety nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej. Ginekolog przeprowadzi cię przez alternatywne podejścia.

Przepisywanie bezpiecznej i skutecznej antykoncepcji kobietom w wieku rozrodczym, które nie mogą lub nie chcą stosować hormonalnych środków antykoncepcyjnych, może stanowić wyzwanie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ potrzeby tych pacjentek są zróżnicowane.

Kobiety z historią raka piersi zależnego od estrogenów, dysfunkcją wątroby lub zakrzepicą żył głębokich nie mogą stosować hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Ponadto niepożądane skutki uboczne leków hormonalnych oraz przekonań religijnych lub osobistych, które uniemożliwiają kontrolę urodzeń, często skłaniają kobiety do poszukiwania alternatywnych metod. Dobrą wiadomością jest to, że wiele niehormonalnych metod antykoncepcji jest bezpiecznych, skutecznych i łatwych w użyciu. Więcej na stronie https://www.gov.pl/web/psse-plock/ars-czyli-jak-dbac-o-milosc

Trwałe rozwiązania

Bardzo skuteczne jest obustronne podwiązanie jajowodów oraz mikrowkładki do jajowodów (elastyczne cewki umieszczone w każdym jajowodzie). Obie metody należy uznać za nieodwracalne i mogą być najlepszym wyborem dla kobiet, które wykluczyły przyszłe ciąże.

Odwracalna antykoncepcja: całkowicie naturalne metody

Wycofanie. Chociaż rzadko omawiana jako niezawodna metoda kontroli urodzeń, wycofanie działa dobrze u wybranych par. Wskaźnik awaryjności przy doskonałym użytkowaniu wynosi tylko 4% rocznie.* Jednak wskaźnik awaryjności przy typowym użytkowaniu wynosi 27%.

Metoda oparta na świadomości płodności. Metoda ta polega na świadomości kobiety co do dni, w których jest płodna i unikaniu współżycia w tych dniach. Odbywa się to poprzez liczenie dni w cyklu menstruacyjnym i odnotowywanie dni, w których obserwuje zmiany w objawach płodności, takich jak śluz szyjkowy i podstawowa temperatura ciała. W dni określone jako płodne kobieta powstrzymuje się od współżycia lub używa diafragmy, kapturka lub prezerwatywy.

  1. Ta metoda opiera się na cyklu menstruacyjnym trwającym 26-32 dni; kobiety, które w jednym roku kalendarzowym mają dwa lub więcej okresów o czasie trwania wykraczającym poza ten zakres, nie są dobrymi kandydatami.
  2. Przy konsekwentnym stosowaniu u kobiet z regularnymi cyklami, świadomość płodności ma doskonały i typowy wskaźnik niepowodzeń wynoszący odpowiednio 2%-5% i 12%-22%.
  3. Aby dowiedzieć się więcej na temat antykoncepcji uświadamiającej płodność, przejdź do strony Niehormonalne metody antykoncepcji: Szybki przewodnik dla klinicystów na stronie internetowej Stowarzyszenia Profesjonalnych Pracowników Zdrowia Reprodukcyjnego

Zewnętrzny. Zdefiniowany jako jakakolwiek forma przyjemności seksualnej lub stymulacji między partnerami, która nie obejmuje wkładania penisa do pochwy, odbytu lub ust, zewnętrzny może oczywiście być angażowany bez ryzyka zajścia w ciążę. Takie czynności zazwyczaj obejmują wzajemną masturbację, masaż erotyczny, fantazję i dobrowolne frottage (pocieranie odzianych lub nagich części ciała).

Opcje OTC

Żeńska prezerwatywa. Zamknięty koniec tej 17-centymetrowej poliuretanowej osłonki jest wkładany do pochwy, podczas gdy otwarty koniec, w kształcie pierścienia, leży poza otworem pochwy. Osłonka zapobiega przedostawaniu się plemników i czynników zakaźnych do kanału pochwy i do szyjki macicy. Po stosunku pochewka może być natychmiast usunięta. Chociaż prezerwatywy dla kobiet chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (STD), nie można ich używać dyskretnie i mogą zakłócać czucie narządów płciowych. Prezerwatywy są najbardziej przydatne dla kobiet z wysokim ryzykiem chorób przenoszonych drogą płciową i mają doskonałe/typowe wskaźniki niepowodzenia wynoszące 5%/21%.

Gąbka dopochwowa. To plastikowe urządzenie w kształcie pączka jest wkładane do pochwy, aby zakryć szyjkę macicy. Zawiera środek plemnikobójczy (nonoksynol-9) i może działać do 24 godzin. Powinien być pozostawiony na miejscu przez co najmniej sześć godzin po stosunku, ale nie powinien być pozostawiany na dłużej niż 30 godzin ze względu na małe, ale statystycznie istotne ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego. Gąbka nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową; ma doskonałą/typową skuteczność stosowania 9/16% u nieródek i 20%/32% u nieródek. (Ponieważ nieródki wykazały płodność, a nieródki nie, ta wykazana statystyczna różnica może nie wynikać ze skuteczności metody antykoncepcji.)

Środki plemnikobójcze. Środki plemnikobójcze są szeroko stosowane, same lub z diafragmą, i można je kupić w postaci żelu, pianki, kremu i czopków, w zależności od preferencji pacjenta. Środki plemnikobójcze nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową; mają doskonałe/typowe wskaźniki awaryjności odpowiednio 18% i 29%.

Potrzebny odbiór

Następujące środki antykoncepcyjne wymagają recepty i są objęte większością planów ubezpieczenia zdrowotnego.

Miedziana wkładka domaciczna. Chociaż na rynku dostępne są inne wkładki wewnątrzmaciczne, Copper-T nie zawiera hormonów. Urządzenie może być używane przez 10 lat, zanim trzeba będzie je usunąć, a jego doskonałe/typowe wskaźniki niepowodzeń wynoszą zaledwie 0,6%/0,8%. W przypadku niektórych kobiet skutki uboczne obejmują cięższe miesiączki i skurcze. Wkładka domaciczna Copper-T nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a ryzyko wyrzucenia w ciągu pierwszego roku użytkowania wynosi 2%-10%.

  1. Membrana. Chociaż przepony muszą być zakładane przy każdym współżyciu, większość kobiet uważa je za łatwe w użyciu; mają też niewiele skutków ubocznych i powodują niewiele komplikacji.
  2. Idealna/typowa skuteczność użytkowania wynosi 6/16%. Membrany nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Czapka szyjna. Kapturek zapobiega zapłodnieniu w taki sam sposób, jak diafragma; jednak nasadka ściśle przylega do szyjki macicy, a nie jest umieszczana w sklepieniu pochwy. Niektórym kobietom trudno jest założyć i zdjąć czapkę. Co więcej, może zwiększać ryzyko infekcji pochwy i nie chroni użytkownika przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ma doskonałą/typową skuteczność stosowania 9/16% u nieródek i 26%/32% u nieródek.

Inteligentny plan tworzenia kopii zapasowych

Warto zauważyć, że kobiety, które zdecydują się na antykoncepcję hormonalną, mogą nadal korzystać z niehormonalnej metody zastępczej, zwłaszcza jeśli nie są w związku monogamicznym. Oprócz zapobiegania ciąży, prezerwatywy dla kobiet i mężczyzn skutecznie zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

1 comments

Dodaj swój komentarz